Deficyt witaminy D3 dotyczy większości naszego społeczeństwa. Szacuje się, że ok. 90% Polaków ma niedobory tej witaminy. Tymczasem jest ona niezwykle istotna z punktu widzenia prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego. W jakich produktach możemy znaleźć ten cenny składnik? Komu wskazana jest suplementacja i czy lek Vigalex Forte to dobry wybór? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

D jak dużo słońca

W odniesieniu do witaminy D3 funkcjonuje określenie „witamina słońca”, gdyż wytwarzana jest w organizmie ludzkim pod wpływem działania promieni słonecznych. Ciekawostką może być fakt, że ta witamina działa jak prohormon, który wymaga przemiany w aktywną formę. W klimacie umiarkowanym (w tym w Polsce), w związku z ograniczonym dostępem do słońca w ciągu roku, bardzo często trudno o jej stałą syntezę. Ponadto należy pamiętać o tym, że synteza witaminy D3 w skórze uzależniona jest od wielu czynników. Wpływ mają na nią, poza wspomnianym klimatem, także pora roku, pora dnia, grubość pokrywy chmur, a nawet takie kwestie jak stopień zanieczyszczenia powietrza. Nie bez znaczenia jest też karnacja skóry, masa ciała, a nawet ilość tkanki tłuszczowej. Syntezę zmniejsza też oczywiście stosowanie kremów z filtrem ochronnym, które z drugiej strony są niezbędne w celu uniknięcia narażenia na rozwój nowotworów skóry.

Dlaczego jest tak istotna?

Jedną z konsekwencji niedoborów tej witaminy może być krzywica. Jest to choroba, która dotyka dzieci i może prowadzić do poważnych powikłań ze strony układu kostnego. Z kolei u osób dorosłych niedobory witaminy D3 mogą prowadzić do osteomalacji, która polega na nieprawidłowej mineralizacji kości, co może powodować deformacje kostne. W związku z tym, tak istotna jest profilaktyka tych schorzeń, która polega na dbaniu o właściwą podaż witaminy D3 – czy to w postaci kąpieli słonecznych czy też odpowiedniej suplementacji połączonej z dietą. Z tego też względu noworodki już od pierwszych dni życia powinny przyjmować dostosowaną do ich masy ciała dawkę tego ważnego składnika. Witaminę D3 znajdziemy również w wielu produktach spożywczych. Ich dobrym źródłem są przede wszystkim tłuste ryby, takie jak łosoś, halibut, sardynki czy śledź. Tę ważną witaminę znajdziemy ponadto w produktach mlecznych. W sklepach dostępne są choćby przetwory mleczne dodatkowo wzbogacane w witaminę D3 (np. mleko modyfikowane, serki czy jogurty). Jednak w większości przypadków sama dieta nie wystarczy, aby zapewnić prawidłowy poziom witaminy D3 w organizmie. Warto wtedy postawić na suplementację, np. preparatem Vigalex Forte 60 tabletek.

Kto powinien zachować ostrożność stosując suplementację?

Decydując się na preparat z witaminą D3 warto postawić na lek, który w przeciwieństwie do suplementu diety jest dużo lepiej przebadany przed wprowadzeniem do sprzedaży. Ponadto leki podlegają szczegółowym i regularnym kontrolom, a w przypadku wykrycia nawet najmniejszych niezgodności, całe partie leków zostają bardzo szybko wycofane z aptek. W aptekach znajdziemy choćby lek Vigalex Forte. W przypadku suplementacji witaminą D3 szczególną ostrożność powinny zachować osoby z rzekomą niedoczynnością przytarczyc, u których w okresach prawidłowej wrażliwości na tę witaminę może wystąpić ryzyko przedawkowania leku. Ostrożność powinny zachować również osoby z hiperkalcemią, hiperkalciurią, kamicą nerkową, a także z ciężką niewydolnością nerek.

Dodaj komentarz