Masz krótkowzroczność, prezbiopię, a może astygmatyzm? Czy wiesz, że noszenie okularów korekcyjnych bądź soczewek to niejedyne rozwiązanie, które może poprawić jakość Twojego widzenia? Osoby zmagające się z wadami wzroku mogą skorzystać z laserowej korekcji wzroku. Rozwój technologii sprawił, że da się poprawić stan zdrowia oczu w kilkadziesiąt sekund. Dowiedz się, jakie metody się wykorzystuje.
Laserowa korekcja wzroku – kto może skorzystać?
Laserowa korekcja wzroku polega na zmodyfikowaniu budowy oka, zazwyczaj rogówki, za pomocą lasera. Zabieg wykonuje się po to, aby na trwałe poprawić wzrok, żeby pacjent mógł wyraźnie widzieć. Procedura jest prosta, szybka i bezbolesna. Jednak skorzystać z niej może określona grupa osób. Są to pacjenci:
- pomiędzy 20. a 60. rokiem życia,
- ze stabilną wadą wzroku od minimum 12 miesięcy.
Wyjątek stanowi laserowa korekcja starczowzroczności. Do tego zabiegu mogą być zakwalifikowane osoby powyżej 40. roku życia.
Laserowa korekcja wzroku – najpopularniejsze metody
Przed podejściem do zabiegu konieczne jest odbycie wizyty u okulisty. Dopiero po przeprowadzeniu stosownych badań diagnostycznych, wywiadu medycznego oraz wykluczeniu przeciwwskazań specjalista decyduje o tym, czy laserowa korekcja wzroku będzie mogła zostać wykonana. Ponadto od tego zależy metoda korekcji wzroku. Oto, jakie z nich stosuje się najczęściej.
ReLEx Smile – laserowa korekcja krótkowzroczności i astygmatyzmu
Jest to najnowsza technika korekcji krótkowzroczności (od -0,5 do -10 dioptrii) i astygmatyzmu (do 5 dioptrii). Polega na wytworzeniu przez laser femtosekundowy lenticuli, czyli cienkiego, mikroskopijnego fragmentu soczewki, a następnie wydobyciu go przez niewielkie nacięcie w rogówce. W ten sposób dochodzi do zmiany krzywizny rogówki, więc obraz może powstać idealnie na siatkówce, a nie przed nią lub z boku.
Presbyond – laserowa korekcja presbiopii i innych wad
Jest to modelowanie głębszych warstw rogówki w przypadku starczowzroczności, astygmatyzmu (do 2 dioptrii), krótkowzroczności (do -8 dioptrii) i nadwzroczności (do 4 dioptrii). Zabieg odbywa się za pomocą lasera excimerowego, który tworzy płatek rogówki, a następnie go odchyla.
Podczas niego jedno oko ustawia się tak, aby mogło odbierać ostre obrazy z daleka. Drugie koryguje się tak, aby powstała wada pomiędzy -0,75 do -1,5 dioptrii. Dzięki temu można uzyskać dobre widzenie z bliska. Po neuroadaptacji mózg łączy obrazy, które powstają w obu oczach i pozwala na swobodne patrzenie w dal i w bliży.
Femtolasik – laserowa korekcja nadwzroczności, astygmatyzmu i krótkowzroczności
Jest to zabieg drugiej generacji korekcji wad wzroku takich jak astygmatyzm (do 5 dioptrii), nadwzroczność (od 0,5 do 6 dioptrii) i krótkowzroczność (od -0,5 do -8 dioptrii).
Polega na wytworzeniu przez laser femtosekundowy płatka rogówki i odchyleniu go przez laser excimerowy. Pozwala to zmodyfikować głębokie warstwy rogówki i uzyskać poprawę wady wzroku.
Laserowa korekcja starczowzroczności – jakie są przeciwwskazania?
Zabieg korekcji wzroku nie może być wykonany u każdego. W przypadku osób starszych dyskwalifikujące mogą być:
- brak ustabilizowanej wady wzroku,
- choroby autoimmunologiczne,
- alergie,
- patologiczne zmiany na rogówce, np. stożek rogówki lub zbyt cienka rogówka,
- jaskra,
- zaćma,
- zaburzenia siatkówki w przebiegu cukrzycy,
- stany zapalne oczu,
- tendencja do powstawania bliznowców.
Pamiętaj, że ukrycie przed lekarzem jakiejkolwiek informacji na temat stanu zdrowia może zagrażać Twojemu zdrowiu, dlatego należy tego unikać. Jednocześnie warto mieć świadomość, że laserowa korekcja wzroku to niejedyna możliwość poprawy widzenia. O innych metodach warto porozmawiać ze specjalistą.
Laserowa korekcja wzroku – jak wygląda postępowanie po zabiegu?
Laserowa korekcja wzroku trwa dość krótko i nie wymaga hospitalizacji. Po zabiegu zostaniesz przeniesiony na salę pozabiegową, gdzie trzeba poczekać ok. 60 minut. Po tym czasie lekarz bada oczy i jeśli nie ma przeciwwskazań, można wrócić do domu. Kolejnego dnia należy zgłosić się na ponowne badanie kontrolne i ustalenie kolejnych wizyt.
Należy pamiętać, żeby po operacji dużo odpoczywać. Ponadto po zabiegu może pojawić się dyskomfort w postaci nadwrażliwości na światło czy łzawienie. Można mieć również wrażenie, że patrzy się przez mgłę. Jednak ostrość widzenia będzie się poprawiać w miarę upływu czasu.
Laserowa korekcja wzroku może sprawić, że pożegnasz się z okularami i soczewkami. Sprawdź, czy się na nią kwalifikujesz!