Zdarzają się sytuacje, kiedy nagle potrzebujemy zdobyć receptę dla dziecka, ponieważ na przykład leczy się ono przewlekłe i zbyt późno zauważyliśmy, że skończyły się jego leki lub zostały one zgubione, na przykład na wakacjach. Będąc w obcym mieście, ale i w swoim domu, zwłaszcza w weekendy i święta, często trudno jest w szybkim terminie umówić konsultację stacjonarną z lekarzem. W takiej sytuacji pomocne są przychodnie działające online, gdzie możemy otrzymać e-receptę. W jaki sposób można ją zdobyć i jakie są jej zalety? Podpowiadamy.
Gdzie w nagłym przypadku można otrzymać receptę?
W nagłym przypadku, kiedy potrzebujemy otrzymać receptę dla dziecka, zwłaszcza w weekendy i święta lub gdy jesteśmy poza naszym miejscem zamieszkania, często trudno jest znaleźć placówkę stacjonarną, która od razu przyjmie nowego pacjenta. Z tego powodu wówczas warto skorzystać z usług przychodni online.
Zatrudnieni w niej specjaliści na podstawie wywiadu z pacjentem lub jego dokumentacji medycznej mogą wypisać receptę zarówno w przypadku kontynuacji leczenia, jak i w nagłych przypadkach na przykład, gdy dojdzie do infekcji u dziecka. Recepta online wydawana jest wyłącznie, wtedy kiedy lekarz stwierdzi wskazania medyczne do stosowania przez malucha danego preparatu. Dlatego, jeżeli uzna, że korzystanie z danego leku nie jest zasadne, wówczas może odmówić wydania recepty.
W nagłym przypadku skorzystanie z przychodni online pozwala nam również uniknąć konieczności dojazdu do placówki stacjonarnej. Dodatkowo terminy telekonsultacji zazwyczaj są bardzo szybkie i może się ona odbyć nawet w ciągu kilku minut od rejestracji. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest dostępność lekarzy, którzy przyjmują również w święta i do późnych godzin wieczornych.
Jakie są zalety e-recepty?
E-recepta ma wiele zalet. Przede wszystkim nie można jej zgubić, ponieważ pacjent otrzymuje SMS-em czterocyfrowy kod, który następnie razem z numerem PESEL powinien podać farmaceucie w aptece, aby zrealizować receptę. Wersja elektroniczna wyeliminowała również możliwość omyłkowego wydania niewłaściwego leku spowodowanego przez niemożność odczytania przez farmaceutę lekarskiego pisma.
Dodatkowo pacjent ma wgląd do wszystkich przepisanych recept w Internetowym Koncie Pacjenta. W przypadku dzieci poniżej 16 roku życia są one przypisane do rodzica, który zgłosił je do ubezpieczenia. Recepta online ułatwia również dawkowanie preparatu, ponieważ takie informacje dostępne są zarówno w wersji PDF e-recepty otrzymywanej mailowo, jak i na IKP.