Z uzależnieniem od papierosów można sobie poradzić, ale jeden wybrany sposób nie sprawdzi się u wszystkich osób, które chcą zerwać z nałogiem. Każdy palacz jest inny, dlatego warto eksperymentować. Niektórzy mogą przestać palić z dnia na dzień, inni muszą stopniowo zmniejszać ilość wypalanych papierosów. Najważniejsze, by zrobić to skutecznie.

Drogami do uwolnienia się od nałogu mogą być zdrowsze alternatywy papierosów, wsparcie psychoterapeutyczne lub zastosowanie tabletek. Pomocny jest Recigar, który wspiera w stopniowym wypieraniu nikotyny z organizmu. Palacz dzięki temu redukuje uzależnienie, a proces odzwyczajania się od palenia papierosów nie jest gwałtowny. Zaletą stosowania Recigaru jest brak objawów abstynencji, czyli tzw. głodu nikotynowego. Co oprócz tabletek jest jeszcze warte przetestowania?

Terapia poznawczo-behawioralna

Podczas terapii jest przeprowadzana analiza struktury własnego nałogu. Żeby wyjść z tytoniowego uzależnienia, trzeba najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego pali się papierosy. Czy nikotyna coś zaspokaja, czy może przynosi ulgę? Na uzależnienie składa się duża ilość powtórzeń, która w konsekwencji prowadzi do automatycznych odruchów i kojarzenia klasycznego puszczania dymka z ogromną przyjemnością. Rzucenie palenia jest trudne, ponieważ osoba uzależniona odczuwa wewnętrzny konflikt – z jednej strony chce się uwolnić od nikotyny, a z drugiej nie chce stracić przyjemności palenia. W terapii wykorzystuje się różne narzędzia, które dają wiedzę i świadomość tego, jak wygląda pułapka tego nałogu. Tu nie tyle jest potrzeba siła woli, ile determinacja. W skuteczności praca z terapeutą plasuje się wysoko, daje lepsze rezultaty niż rzucanie palenia z dnia na dzień.

E-papieros – alternatywa pomocna w rzucaniu palenia

Do wyboru jest sporo elektronicznych urządzeń, które do złudzenia przypominają klasyczny papieros. Dzielą się one na nikotynowe i beznikotynowe. Mają wbudowany elektroniczny system, który podgrzewa specjalną ciecz i wytwarza aerozol. Modele, które uwalniają nikotynę, są z pewnością mniej szkodliwe od papierosów tradycyjnych, ale nie można ich uznać za szczególnie pomocne w rzucaniu palenia. Przeprowadzono liczne badania z udziałem ponad 12 tys. osób, które wykazały, że e-papierosy nikotynowe pomagają rzucić palenie na co najmniej sześć miesięcy i są bardziej skutecznie niż e-papierosy bez nikotyny, jednak małe szanse dają na całkowite uwolnienie się z nałogu.

Stosowanie nikotynowych środków w kontrolowanych dawkach

Nikotynowa terapia zastępcza oznacza podawanie nikotyny, ale w kontrolowanych, coraz mniejszych dawkach. Taka terapia ma różne postacie – najbardziej znane są gumy do żucia, tabletki do ssania, plastry, a także inhalatory. Są one dostępne bez recepty, ale przed zastosowaniem warto się zapoznać z działaniem każdego z nich. Można stosować jednocześnie więcej niż jeden środek, co zwiększa szanse na wyjście z nałogu. Produkty zawierające nikotynę farmakologiczną powstały, by łagodzić głód nikotynowy, którego boi się każdy palacz rzucający nałóg. Podczas stosowania środków nadal do organizmu nadal dostaje się nikotyna, ale ma ona działanie terapeutyczne. Ten sposób daje satysfakcjonujące wyniki, szczególnie tabletki z cytyzyną i plastry. Pozwalają pacjentowi w sposób względnie zdrowy przyzwyczaić organizm do coraz mniejszych, a na koniec zerowych racji nikotyny.

Dodaj komentarz