Systematyczne kontrole u stomatologa pozwalają uniknąć wielu problemów z uzębieniem. Wiele osób jednak odczuwa silną niechęć a nawet paniczny strach przed wizytą w gabinecie stomatologicznym. Dentofobia może stanowić poważny problem, zwłaszcza dla osób, które często mają problemy w obrębie jamy ustnej. Zaniedbanie wizyt u stomatologa może prowadzić do wielu rozległych ubytków i stanów zapalnych, których leczenie jest wyjątkowo nieprzyjemne. Czym objawia się dentofobia, jakie może mieć konsekwencje i jak z nią walczyć?
Dentofobia – objawy
Zwykle wielu z nas lęka się nawet zwykłej, profilaktycznej wizyty u stomatologa, chociaż wiemy, że to tylko badanie kontrolne bez żadnej ingerencji w jamę ustną. Paniczny strach przed dentystą dotyczy około połowy Polaków, dlatego ważne jest opracowanie sposobów na zwalczenie strachu. Nie mówimy tu oczywiście o lekkich obawach czy chwilowym strachu na myśl o wiertle dentystycznym, a o panicznym strachu, który [powoduje że pacjent odwiedza gabinet dopiero w sytuacjach krytycznych.
Wśród objawów dentofobii pojawiających się tuż przed wizytą wyróżnia się:
- odczuwanie panicznego lęku,
- silny stres,
- problemy ze snem,
- przyspieszone tętno,
- drżenie mięśni,
- ból brzucha,
- nadmierną potliwość,
- zawroty głowy,
- niestrawność.
Strach przed wizytą u dentysty – konsekwencje
Niestety paniczny strach przed wizytą w gabinecie dentystycznym powoduje, że większość z osób cierpiących na dentofobię odwołuje kolejne wizyty, co pociąga za sobą niekiedy bardzo poważne konsekwencje i negatywne skutki, takie jak:
- rozwój próchnicy,
- utrata zębów,
- problemy z nerkami i sercem będące wynikiem nieleczonych infekcji,
- bóle głowy, zatok i stawów,
- spadek pewności siebie przez zły wygląd uzębienia,
- rozwój licznych bakterii,
- podwyższone ryzyko zachorowania na cukrzycę.
Samodzielna walka z infekcjami jamy ustnej w wielu wypadkach nie wystarcza, ponieważ nawet najlepsza higiena i środki dentystyczne nie zapewnią zdrowia jamy ustnej. Choć ciężko do tego przekonać kogoś, kto panicznie boi się stomatologa, to systematyczne wizyty u dentysty w Łodzi mogą zniwelować wiele problemów i zapobiec powikłaniom.
Jak pokonać strach przed dentystą?
Jeżeli pacjent cierpi na poważną dentofobię, konieczna jest wizyta u psychologa, który przeprowadzi krótką terapię. Wiele z osób, które skorzystało z takiej formy pomocy chwali sobie jej skuteczność, ponieważ pozwala pozbyć się silnej fobii raz na zawsze.
Mniejszy strach można próbować zniwelować samodzielnie. Jednym ze sposobów są właśnie regularne wizyty u dentysty, ponieważ pozwalają one oswoić się z sytuacją, a ponadto możemy uniknąć poważniejszych zabiegów w przyszłości. Przed wizytą warto powiedzieć lekarzowi o naszym lęku, wtedy dentysta poświęci Ci więcej czasu i zadba o twój komfort psychiczny ustalając na przykład gest, którym dasz znać, że potrzebujesz chwilę przerwy. Choć opisane sposoby wydają się tylko małymi kroczkami, to z czasem przekonasz może okazać się, że nia wpadasz już w panikę słysząc o stomatologu.