Przerost prostaty to schorzenie, jakie dotyczy coraz większej liczby mężczyzn. Na szczęście możliwe jest leczenie i pozbycie się problemu. Nie bez znaczenia są leki na prostatę, jakie należy zażywać zgodnie z zaleceniem lekarza. Jeśli zauważymy u siebie przykre dolegliwości ze strony prostaty, warto jak najszybciej odwiedzić specjalistę. Jakie przyczyny wiążą się z przerostem prostaty? Jakie objawy są niepokojące? Jak przebiega leczenie? O czym warto wiedzieć?
Przyczyny przerostu prostaty
Jeszcze niedawno problemy z prostatą były rzadkością. Pamiętajmy o tym, że przerost gruczołu krokowego dotyka wiele osób płci męskiej, ale jedynie u niektórych rozwija się choroba. Mężczyźni w wieku 45+ powinny systematycznie odwiedzać lekarza i kontrolować swoje zdrowie. Jeżeli pojawiają się problemy ze strony układu moczowo-płciowego, wizyta u urologa jest konieczna. Wczesne wykrycie przerostu prostaty może uratować mężczyźnie życie. Zaniedbanie z kolei prowadzi nawet do raka prostaty. Zazwyczaj przyczyną jest postępujący proces starzenia się organizmu. Z wiekiem dochodzi do spadku testosteronu, co wiąże się z hormonalnymi zaburzeniami. W konsekwencji u mężczyzny pojawia się rozrastanie się tkanej gruczołu stercza.
Objawy przerostu prostaty
Warto zauważyć, że prostata (gruczoł krokowy) ma wielkość kasztana i nie boli pod naciskiem. Wzrost komórek gruczołowych zwiększa objętość prostaty i uciska cewkę moczową. W taki sposób dochodzi do problemów z oddawaniem moczu. Przeszkoda podpęcherzowa sprawia, że pęcherz nie może do końca się opróżnić, a jego ściana zmienia swoją strukturę. Zalegający mocz z kolei sprzyja powstawaniu kamieni w pęcherzu, osłabienia mięśni pęcherza i powstawaniu zakażeń układu moczowego. Najbardziej znanymi objawami przerostu prostaty są:
- ból podczas oddawania moczu,
- częste oddawanie moczu,
- nagłe parcie na pęcherz,
- przerywany strumień moczu,
- zwężenie strumienia oddawanego moczu,
- uczucie pełnego pęcherza, nawet po oddaniu moczu,
- niemożność skorzystania z toalety,
- wykapywanie moczu po zakończeniu czynności higienicznych.
Faktem jest, że te objawy mogą też wiązać się z innymi chorobami. Diagnozowanie gruczołu prostaty odbywa się za pomocą odpowiednich badań. Lekarz na początku przeprowadza wywiad z pacjentem, co pomoże ocenić zaburzenia. Kolejny krok to badanie per rectum – to ocena wielkości, gładkości, kształtu i konsystencji gruczołu krokowego (badanie palcem przez odbytnicę). Często niezbędne są dalsze badania laboratoryjne i uzupełniające. Te pierwsze obejmują badanie moczu, biochemię, stężenie antygenu sterczowego w surowicy itp. Badania uzupełniające to zazwyczaj USG oraz uloflowmetria. Leki na prostatę mogą poprawić jakość życia osoby chorej.
Przerost prostaty – leczenie
Lekarz w wielu przypadkach zapisuje pacjentowi leki na prostatę. Leczenie jest zależne głównie od stopnia zaawansowania zmiany. Łagodne zmiany bez objawów wymagają dokładnego obserwowania swojego ciała. Raz w roku konieczne jest wykonanie zleconych badań, lekarz może zalecić też zmianę diety i więcej aktywności fizycznej.
Jeżeli łagodne zmiany prowadzą do objawów ze strony moczowego układu, wdrażana jest terapia farmakologiczna. Leki na prostatę działają skutecznie i pozwalają pozbyć się kłopotu. Terapia jest najlepsza zwłaszcza w początkowej fazie choroby, kiedy zaburzenia są niewielkie. Szczegóły wyjaśnia specjalista. Ostatecznością jest zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu przeszkody. Niezwykle istotne jest to, aby nie bagatelizować objawów i jak najszybciej działać.