Trądzik zarówno w wieku dojrzewania, jak i na etapie dorosłości może być źródłem dyskomfortu fizycznego i psychicznego. Wypryski bywają bolesne i nieestetyczne, a także często pozostają po nich blizny. Aby poprawić stan swojej skóry i wspomóc ją w walce z rankami, warto jest dobrać odpowiednie kosmetyki na trądzik. Czym kierować się przy ich wyborze? Podpowiadamy.

Jak pozbyć się trądziku – charakterologia schorzenia

Aby odpowiednio dopasować swoją pielęgnację, należy wcześniej zapoznać się z procesem tworzenia takich zmian. Każdy wyprysk jest tak zwanym ogniskiem stanu zapalnego. Naskórek reaguje niemal natychmiast, co objawia się zwiększonym dopływem krwi. Taka reakcja bardzo często prowadzi jednak do powstawania niedoskonałości, które można nazwać bliznami. Są one skutkiem regularnie pojawiających się krostek, które nie zawsze goją się w odpowiedni sposób.

Równie często osoba cierpiąca na trądzik ma ochotę wyciskać powstające pryszcze. Nie należy tego jednak robić, ponieważ to również może negatywnie wpłynąć na kondycję skóry. Przy ciemnej cerze takie zapalenia mogą także wywoływać produkcję melaniny, co doprowadzi do powstawania nieestetycznych, brązowych śladów. Nazywane jest to hiperpigmentacją pozapalną. Z tego powodu warto zadać sobie pytanie, jak pozbyć się trądziku i powstających po nich zmian.

Pozbycie się trądziku a odpowiednia pielęgnacja

Istnieje wiele błędów w pielęgnacji twarzy, które mogą skutkować zaostrzaniem się stanów zapalnych. Podstawowym grzechem osób dotkniętych tym schorzeniem jest brak nawilżania przesuszonej skóry. Niektórym osobom wydawać się może, że naskórek trądzikowy jest już odpowiednio nawadniany poprzez sebum. Jeśli jednak nadmiernie wysuszymy cerę to dojdzie do sytuacji, gdzie organizm sam będzie nadbudowywał zabieraną warstwę hydrolipidową.

Niezwykle ważnym elementem dalszego procesu dbania o skórę jest odpowiednie osuszanie twarzy po jej umyciu. Bakterie na ręczniku szybciej się namnażają, a wycierając cerę przenoszone są na zdrowe fragmenty skóry. Dobrze jest dbać o częstą jego wymianę na świeży lub sięgać po wersje jednorazowe. To samo tyczy się również pościeli, która powinna być prana systematycznie. Należy także zaopatrzyć się w specjalistyczne kosmetyki na trądzik.

Kosmetyki na trądzik – jak wybrać najlepsze?

Dobrze dobrane preparaty do cery trądzikowej to duży krok w procesie pokonywania tej przypadłości. Produktem, którym warto się zainteresować jest żel oczyszczający do twarzy, który nie tylko uwolni skórę od zanieczyszczeń, lecz także ureguluje wydzielanie się sebum. Równowaga skóry zostanie zachowana, a skóra będzie czysta i lśniąca na dłużej.

Dobrze jest także często nawilżać naskórek. Preparaty zawierające emolienty sprawdzą się najlepiej, ponieważ odbudowują one naturalny budulec w naskórku i zatrzymają w nim wodę. Sprawi to, że gruczoły łojowe ograniczą wydzielanie nadmiernej ilości łoju, co wpłynie także na ograniczenie pojawiania się wyprysków. Dobrym krokiem będzie również tonizowanie skóry.

Dodaj komentarz