Wiele z nas chce móc cieszyć się złocistą opalenizną nawet w chłodniejsze miesiące. W tym celu eksponujemy swoje ciało na działanie promieni słonecznych. Nie zawsze jednak jest to bezpieczne. Jeżeli nie ochronimy swojej skóry przed promieniowaniem ultrafioletowym, może dojść do przykrych zmian skórnych. Jeżeli natomiast już wcześniej odkryjemy charakterystyczną pokrzywkę słoneczną, może to oznaczać, że mamy alergię na słońce. Jakie są jej najczęstsze objawy i jak jej zapobiegać? Podpowiadamy.

Uczulenie na słońce a objawy

Jest to reakcja skóry na słońce, która bezpośrednio powiązana jest z jej nadwrażliwością na promieniowanie ultrafioletowe. Najczęściej pojawia się zaczerwienienie, wysypka z bąblami, obrzęk lub pokrzywka. Najczęściej tego uczucia możemy doświadczyć po pierwszym kontakcie ze słońcem od dłuższego czasu bądź wtedy, kiedy siła jego promieni mocno wzrasta.

Można wyróżnić kilka różnych typów alergii. Najczęściej spotykana świerzbiączka letnia, która rozpoczyna się we wczesnej młodości. Objawia się grudkami i pęcherzykami w miejscach odsłoniętych, takich jak dekolt. Równie często można doświadczyć także opryszczki ospówkowatej, której wykwity pęcherzykowe lokalizują się także w najbardziej narażonych częściach ciała. Jest też wiele prawd i mitów o opalaniu, o których wspomnimy w kolejnych akapitach.

Prawdy i mity o opalaniu

Najczęstszym mitem, z którym możemy się spotkać jest stwierdzenie, że w pochmurny dzień nie można się poparzyć. Przy delikatnie zasłoniętym słońcu promienie i tak mogą przeniknąć nawet w 80%. Nie warto zatem liczyć, że chmury zabezpieczą nas przed oparzeniami. Kolejną nieprawdą jest teza, że opalanie wstępne będzie skuteczniej chronić naskórek przed poparzeniami.

Nie wolno zapominać o zabezpieczeniu skóry odpowiednimi produktami. Bez nich można nabawić się nieprzyjemnych oparzeń, a w skrajnych przypadkach – nawet nowotworów. Jednym z często powielanych mitów jest również ten o prozdrowotnych właściwościach opalenizny. Nic bardziej mylnego. Jest to swego rodzaju obrona organizmu przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych. Może to również spowodować uczulenie na słońce. Objawy tego zjawiska można poznać po tworzeniu się pęcherzyków czy zaczerwienień.

Jak złagodzić objawy alergii na słońce?

Jeśli nie chcemy rezygnować z opalania mimo wszystko, nie trzeba tego robić. Warto natomiast zastosować się do kilku ważnych porad. Przede wszystkim, zanim wyjdziesz na zewnątrz koniecznie nałóż krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym na odsłonięte miejsca. Po opalaniu niezbędne będą produkty o działaniu łagodzącym i nawilżającym, na przykład z aloesem czy panthenolem.

Preparaty antyhistaminowe stosowane miejscowo lub doustnie pozwalają na szybsze ustępowanie zaczerwienienia i obrzęków. Jeśli jednak objawy będą utrzymywać się niepokojąco długo, warto będzie skonsultować się z dermatologiem. Przepisze on właściwe leki bądź zaleci leczenie dermatologiczne. Nie można jednak bagatelizować tego problemu.

Dodaj komentarz