Od dłuższego czasu rozwija się moda na zdrowy tryb życia. Coraz więcej osób przywiązuje dużą wagę do swojego wyglądu, zdrowego odżywiana i aktywności fizycznej. Wiele osób biega, uprawia nordic walking, chodzi na basen, fitness albo do siłowni. Są też ćwiczenia, które wymagają dużo mniej energii i niewielkiego nakładu finansowego. Do takich aktywności należy joga, do której wystarczy kawałek podłogi lub trawnika w ogrodzie, mata do jogi, wygodny strój i dłuższa chwila spokoju.

Czym charakteryzuje się joga?

Ludzie żyją w coraz większym biegu i stresie narażając się na ciągle nowe choroby cywilizacyjne. Dlatego czasami warto znaleźć czas i poświęcić chwilę na wyciszenie. Rozłożyć matę do jogi i oderwać się od codzienności. Joga to nie są zwykłe ćwiczenia fizyczne. Jest ona, jak twierdzą trenerzy, drogą do połączenia ciała z umysłem, a nawet z duszą. Polega na wykonywaniu specjalnego rodzaju ćwiczeń zsynchronizowanych z oddechem. Wszystkie ćwiczenia muszą być wykonywanie bardzo dokładnie i powoli, dostosowując tempo do możliwości trenującego. Mata do jogi, taka jak np. https://yogabazar.pl/pol_m_Mata-do-jogi-164.html staje się wtedy swoistą małą salą gimnastyczną, w której zamyka się osoba ćwicząca. Bez dużych nakładów energii można osiągnąć dobre wyniki fizyczne i psychiczne.

Zalety ćwiczenia jogi

Najważniejszą zaletą uprawiania jogi jest jej pozytywny wpływ na mózg. Ćwiczenia zmniejszają negatywne skutki stresu jak nerwowość, rozdrażnienie, bezsenność, a nawet kołatanie serca. Zmniejsza poziom kortyzolu przez co trenujący odczuwa stan relaksu i wyciszenia. Odpowiednia technika ćwiczeń na macie do jogi połączona ze spokojnym oddychaniem doprowadza do szybkiego uspokojenia ciała i myśli. Uprawianie jogi ma także ogromny wpływ na lepszą przemianę materii, polepsza krążenie krwi oraz przyczynia się do poprawy wydolności serca. Pozwala usunąć toksyny i oczywiście przyczynia się do spalania tkanki tłuszczowej i tym samym spadek wagi jest zauważalny. Joga nie tylko wyszczupla sylwetkę, ale także wzmacnia mięśnie, przyczynia się do ich elastyczności i rozciągnięcia. Bardzo ważne jest to, że ćwiczenia tego typu nie obciążają kręgosłupa ani nie powodują nadmiernego obciążenia serca, mimo że są bardzo wymagające dla mięśni. Wystarczy mata do jogi, by właściwie zadbać o układ odpornościowy, odpowiednio dotlenić cały organizm oraz zapewnić ciału właściwą elastyczność. Ćwiczenie jogi to przede wszystkim budowanie wysokiej samooceny, świadomości tego, że robimy bardzo dużo dla swojego ciała w spokojny i relaksujący sposób. I to wszystko bez wychodzenia z domu.

Dodaj komentarz