Gdy za oknem przyroda powoli budzi się do życia, a dni robią się dłuższe, nabieramy energii do działania. Warto wykorzystać ten moment na małą autorefleksję. Aby być silnymi psychicznie i pełnymi chęci pomocy innym, nie możemy zapominać o sobie. Jak zadbać o własne zdrowie i samopoczucie tej wiosny?

Od czego zacząć? Najlepiej od szczerej odpowiedzi na kilka pytań. Kiedy ostatnio wykonaliśmy badania okresowe? Ciągle przeszkadzała w tym pandemia? Koniec wymówek. Za dużo pracujemy? Nie mamy energii na nic? Pora coś z tym zrobić. Negatywny przekaz z mediów, kolejne poważne kryzysy na świecie czy inflacja nie dają nam spać? Warto zadbać o wyzwolenie się spod wpływu negatywnych emocji. Oto kilka sposobów jak to zrobić.

Krok 1. Zdrowotny przegląd

Nie tylko auto w garażu czy rower wymagają raz do roku przeglądu. Profilaktyczne badania lekarskie to jedna z najlepszych rzeczy jakie możemy dla siebie zrobić. Wykrycie wczesnego stadium choroby może nawet uratować życie. Nawet „zwykłe” nieleczone ubytki zębowe to potencjalne źródło infekcji dla całego organizmu, a do tego szybko mogą doprowadzić do poważnych uszkodzeń zęba, które przyprawią nas nie tylko o ból, ale również zawrót głowy na widok ceny kosztów leczenia kanałowego. Raz na 2-3 lata warto wykonać morfologię, OB, ogólne badanie moczu, raz na 3 lata dobrze sprawdzić poziom cukru i cholesterolu we krwi, raz w roku również odwiedzić ginekologa. Po przekroczeniu czterdziestego roku życia badania okresowe warto wykonywać częściej, a zwyczaj wiosennych zdrowotnych porządków powinien na stałe wejść nam w krew. Bo warto.

Krok 2. Zdrowa dieta, czyli coś więcej niż odchudzanie

Czas zmienić optykę myślenia o zdrowym odżywianiu. Nadprogramowe kilogramy zwykle najszybciej widzimy w lustrze, a o odchudzaniu nieraz myślimy w kontekście atrakcyjniejszego wyglądu, dopięcia się w ulubionych jeansach czy zaprezentowania w bikini na urlopie. Warto spojrzeć na temat głębiej, aby kolejnej wiosny nie zaczynać od zwyczajowych prób zrzuceniu kilku (lub nawet kilkunastu) zbędnych kilogramów, tylko po to, aby jesienią i zimą znów sobie odpuścić i co wiosnę wracać do tematu. Waga mieszcząca się w prawidłowym BMI to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia. Nadwaga, a później otyłość grozi bardzo poważnymi schorzeniami takimi jak np. cukrzyca, choroby serca czy zwyrodnienia stawów, które mogą poważnie wpłynąć na jakość życia. Na szczęście – wiosna jest po naszej stronie! W sklepach pojawiają się nowalijki, a świeże warzywa i owoce stanowią niezbędny składnik zdrowej diety. Wiosną, ze względu na wyższe temperatury, nasz wzmożony w chłodnych miesiącach apetyt maleje, łatwiej zatem zabrać się do odchudzania. Koniec z wymówkami!

Krok 3. Postaw na ruch, wyzwól endorfiny

Już dziesięciominutowy spacer poprawia nastrój, pozwala uspokoić skołatane nerwy, obniża poziom ciśnienia krwi, a do tego uruchamia sygnały przeciwzapalne, które wzmacniają układ odpornościowy. A to jeszcze nie wszystko – wśród korzyści z szybkiego marszu znajdziemy poprawę pamięci, zwiększenie kreatywności i poprawę zdolności logicznego myślenia. Codzienny półgodzinny spacer potrafi nawet łagodzić objawy depresji. Tyle o zwykłym chodzeniu. Do wyboru mamy przecież mnóstwo innych sportów. Każdy biegacz zakochany w codziennym bieganiu z entuzjazjem wyliczy pozytywne korzyści z uprawiania tego sportu, od wzmacniania mięśni, przez lepsze samopoczucie i ogólną poprawę zdrowia. Rowerzyści długo będą zachwalać poprawę kondycji, wyszczuplenie nóg i codzienną dawkę endorfin, które daje przyjemna przejażdżka jednośladem. Ilu ludzi, tylu zwolenników różnych sportów do uprawiania na świeżym powietrzu. Warto poszukać własnej dyscypliny –  satysfakcja gwarantowana.

 

Krok 4. Odpuść. Skup się. Zaplanuj

Wiecznie za dużo na głowie? Problemy ze snem? Ciągle oglądanie lub czytanie wiadomości w internecie, które często celowo nakręcają panikę clickbaitowymi nagłówkami? Z jednej strony jesteśmy każdego dnia przebodźcowani ilością przetwarzanych informacji, z drugiej zaś wielozadaniowość jest mocno przereklamowana. Mamy problemy ze skupieniem się na pracy, góra zaległości rośnie, nie dbamy o podstawowy wypoczynek, a do tego żyjemy w permanentnym stresie. Warto skończyć z tą spiralą. W jaki sposób? Po pierwsze, warto usiąść z kartką i długopisem. Sporządzić plan zadań, zebrać wszystkie obowiązki, określić priorytet każdego z nich. W kolejnym kroku warto zastanowić się czy któreś z nich możemy zdelegować np. na partnera, dzieci, podwładnych? A może jakieś zadanie możemy po prostu odpuścić, bo nie ma sensu robić czegoś na siłę? Zawsze dobrze jest szukać nowych rozwiązań. I pamiętajmy, człowiek zmęczony, zestresowany i niezadowolony ani nie będzie się cieszył życiem, ani nie działał efektywnie lub wspierał innych. Bo najpierw musi pomóc sobie.

Krok 5. Wycisz się. Gimnastykuj umysł

Jak poprawić jakość własnego życia? Nie do końca jest prawdą, że nie mamy zupełnie na nic czasu. Często pożeraczem czasu są rzeczy, które stanowczo powinniśmy ograniczyć, ponieważ przynoszą więcej szkody niż pożytku. Możemy na przykład zrobić przerwę od mediów społecznościowych, zamiast się stale porównywać z innymi, posłuchać relaksującej muzyki, wysłuchać audiobooka lub ciekawego podcastu. Mamy na głowie domowe porządki? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby robić jedno i drugie jednocześnie. Podcastu czy ulubionej playlisty przebojów możemy wysłuchać na bezprzewodowych słuchawkach dousznych np. Fresh ‘n Rebel Twins 1. Wygodnie i bez kabla. Jeszcze innym sposobem na wyciszenie jest gimnastyka umysłu. Z jednej strony również odrywa nas od negatywnych myśli, ale również pomaga polepszyć pamięć i zdolność koncentracji, a także pozwala dłużej zachować sprawność intelektualną. A zatem warto dużo czytać, rozwiązywać krzyżówki i łamigłówki, grać w gry planszowe, szachy, układać puzzle. Dobrze sprawdzą się aktywności, które można robić wspólnie z bliskimi.

Pierwsze promienie wiosennego słońca to dobry zwiastun pozytywnych zmian. Nikt nie zadba o nas lepiej niż my sami. Nasze dobre zdrowie i samopoczucie są ważne również dla naszych bliskich. Dbając o siebie, dajemy innym dobry przykład. Po porzuceniu rozmaitych pożeraczy czasu znajdziemy zasoby czasowe na rzeczy naprawdę ważne. Silniejsi, z nową pozytywną energią, możemy zdziałać znacznie więcej niż wcześniej.

Dodaj komentarz